Sevgili Cogililer ve Cogibaba’lı Canlar.

 

1993 yılında kurulmuş olan derneğimiz kurumlaşma aşamasında geleceğimiz ile ilgili güzel projeler gerçekleştirmeye devam ediyor.

 

Sayın Mustafa SARIGÜL tarafından yaptırılan COGİBABA CEM EVİ güzel bir anıt olarak köyümüzde yerini aldı. Bu anıt yöremize, miras ve kültürümüze tarihi bir hizmet olarak kalacaktır.

 

Köy yolumuz asfaltlanarak COGİBABA ziyaretçileri için ulaşım daha da kolaylaştırılmış oldu.

 

Derneğimizin İSTANBUL, İZMİR ve SİVAS şubeleri Genel Kurullarını yaparak faaliyete geçti.

 

Ayrıca www.cogibaba.net  internet adresimiz daha geniş kapsamlı ve tüm sorularımıza yanıt verecek şekilde hizmetinizde…

 

Ancak Ankara’da da bir kalıcı adrese, gelecek kuşaklara aktarmak için COGİBABA arşivini saklayacağımız, telefon ve bilgisayarımızı koyabileceğimiz bir mekana, yani COGİBABA KÜLTÜR EVİ’ne ihtiyacımız vardır.

 

Düşüncemiz kısaca şudur:

Ankara’nın her yerinden üyelerimizin ve COGİBABA inancını paylaşan insanlarımızın tek vasıta ile ulaşabilecekleri bir semtte, gücümüze göre bir mekan satın alarak  COGİBABA KÜLTÜR MERKEZİ’ni oluşturmak ve yıllar önce köyden büyük kentlere ve yurt dışına göç ederek dağılmış olan insanlarımız arasında kopuk olan iletişim ağını yeniden geliştirmektir . Merkezimizde gençlik kollarımızı oluşturarak yöre gençlerimizi tanıştırıp, kültürel etkinliklerde rol almalarını ve gençlerimizin toplumun aktif bireyleri olarak gelişmelerini sağlamaktır. Kültürümüzün yaşatılması ve geliştirilmesi için gençliğimizin iyi ve bilinçli insanlar olarak yetiştirilmeleri gerektiğine inanıyoruz. Buradaki amaçlarımızdan biri de kadınlarımızın çeşitli faaliyetlerine yer vermek, topluma katkılarını ve etkilerini sağlamaktır. Ayrıca COGİBABA KÜLTÜR MERKEZİNDE Cem, semah, niyaz ve rıza lokması gibi inancımızı ve öz geleneklerimizi uygulamaktır. Türkü, şiir, söyleşi günleri düzenlemek, folklor çalışmaları yapmaktır. Konferanslar  düzenleyerek  kültürümüzü araştırmaya ve  tanımaya çalışmaktır.

 

Siz değerli Cogililer ve COGİ-DER üyelerinin katkıları ile 2007 yılı çalışma programımız içerisinde bu düşüncelerimizi hayata geçirmek istiyoruz. Ayrıca COGİ BABA inancının yaşatılmasından yana olan yöremizin değerli ve duyarlı insanlarımızın katkı sunmalarını istiyor, bu kültürümüzün yaygınlaşması ve geleceği adına teşekkür ediyoruz. Yüreğinizin sesini dinlemenizi; projemizi yararlı görüyorsanız COGİBABA KÜLTÜR MERKEZİ oluşumuna katkılarınızı ve  desteğinizi bekliyoruz.

 

Bir kültürün eğer yeri var ve ayakları yere basıyorsa mutlaka yaşar ve gelecek kuşaklara kalır. Kendi kültürünü köklü olarak kavrayamayan toplumlar her türlü yabancı kültürün etkisinde kalır ve yok olurlar.  Unutmayalım ki, teknoloji ile birlikte gelişen sanal kültür diğer kültürleri çok hızlı bir şekilde etkilemektedir. Avrupa Birliğine girme sürecindeki bir Türkiye’de farklı kültürlerin korunması ve yaşatılması talebi bizlerin de en doğal hakkıdır.

 

COGİBABA KÜLTÜR MERKEZİ’nin gerçekleşmesi kültürümüzün geleceğe taşınması ve yaşatılması demektir. Kültür mirasımızı koruyalım ve gelecek kuşaklara aktarılmasına yardımcı olalım.

 

Dostça Selamlarımızla, 28.01.2007

 

COGİ-DER Genel Başkanı

Haydar KORKMAZ

haydarkorkmaz@hotmail.com

 

 

Bağışlarınız için :

SİVAS İMRANLI COGİBABA KÖYÜ

DAYANIŞMA VE KÜLTÜR DERNEĞİ

T.C.ZİRAAT BANKASI A.Ş.

Başkent/ Ankara Şubesi

Hesap No: 34275269-5001